Dlaczego bolą plecy? Przyczyny bólu pleców.

Tysiące Polaków cierpi na nieustający ból szyi czy pleców. Najczęstszą przyczyną bólu pleców są spięte mięśnie lub choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa. Ważne jest, by bólu pleców nie lekceważyć, ponieważ powodów bólu i komplikacji może być bardzo wiele.

 

Problemy związane z kręgosłupem

Ból pleców często wynika z tego, że coś jest nie tak w sposobie, w jaki stawy kręgosłupa, mięśnie, dyski i nerwy dopasowują się do siebie i poruszają. Twój lekarz może sprawdzić, czy masz:

Przepuklinę lub przesunięte dyski: Jeśli lekarz wspomina o tym, tkanka miękka w dyskach między stawami wyszła na zewnątrz. Jest to zwykle spowodowane zużyciem. Przepukliny dysków może powodować ból w dolnej części pleców lub biodra, ponieważ nerwy tam są uciskane.

Dyski wybrzuszone: Te wystają, lub „wybrzuszają się”, ale nie tak bardzo jak w przypadku przepukliny dysku. Zazwyczaj nie występują w tym przypadku objawy. Odczuwalne jest jednak, gdy dysk naciska na korzeń nerwowy.

Choroba zwyrodnieniowa dysku: Dyski, czyli „amortyzatory” pomiędzy kręgami kręgosłupa, kurczą się lub rozrywają. Powoduje to ocieranie się kości o siebie. Może to nastąpić wraz z wiekiem.

Zapalenie i zużycie stawu krzyżowo-biodrowego: Leży on w miejscu, gdzie twój kręgosłup i miednica łączą się ze sobą. Nie porusza się on zbytnio, ale jest ważny, ponieważ przenosi obciążenia z górnej części ciała na dolną. Obrzęk i zużycie chrząstki stawowej może wystąpić po urazie, z powodu zapalenia stawów, infekcji, a nawet ciąży.

Zwężenie kanału kręgowego: Jeśli cierpisz na tę przypadłość, Twój kanał kręgowy uległ zwężeniu. To zwiększa nacisk na kręgosłup i nerwy. W rezultacie, Twoje nogi i ramiona prawdopodobnie odczuwają drętwienie. Zdarza się to wielu osobom w wieku powyżej 60 lat.

Radikulopatia szyjna: Jest to uciśnięty nerw. Zwykle jest to spowodowane ostrogą kostną lub przepukliną dysku.

Spondylolisteza: Jest to sytuacja, gdy jeden lub więcej kręgów w kręgosłupie przesuwa się do przodu i poza miejsce, zwykle w dolnej części pleców.

Spondyloliza: Jest to zmiana zwyrodnieniowa kręgosłupa, zazwyczaj w dolnej części pleców. Zapalenie stawów jest często związane z chorobą dysku, w tym przepukliną.

 

Wypadki i urazy

Wypadki samochodowe, upadki, zwichnięcia mięśni, szczepy i złamania są również przyczyny bólu pleców. Urazy mogą prowadzić do niektórych problemów fizycznych, ale niektóre z nich mogą powodować ból samodzielnie.

Złamania kręgosłupa lub kręgów: Złamanie kręgosłupa może być spowodowane przez uderzenie w plecy, upadek, lub jeśli masz osteoporozę, stan, który osłabia kości.

Skręcenia i naciągnięcia: Urazy więzadeł, mięśni i ścięgien, które wspierają kręgosłup i jego stawy, mogą prowadzić do bólu pleców. Zdarza się to często, gdy podnosisz coś i jednocześnie się skręcasz. Może się to również zdarzyć z powodu wypadków samochodowych i urazów sportowych.

Skurcze: Możesz je dostać, gdy mięśnie i ścięgna są rozdarte w dolnej części pleców. Zazwyczaj zdarzają się one podczas podnoszenia ciężarów lub uprawiania sportu.

 

Czynniki wpływające na styl życia

Ból pleców może być wywołany przez rzeczy, które robisz – lub których nie robisz – w swoim codziennym życiu, takie jak:

 • siedzenie w pozycji półleżącej lub przygarbionej przy biurku;
 • podnoszenie ciężkich przedmiotów;
 • nadwaga;
 • brak ćwiczeń fizycznych;
 • palenie papierosów ogranicza dopływ krwi do kręgosłupa, a tym samym zmniejsza ilość składników odżywczych docierających do krążków miedzykręgowych. To z kolei może przyczyniać się do bólu odcinka lędźwiowego i zmian degeneracyjnych krążka miedzykręgowego;
 • noszenie wysokich obcasów;
 • emocje. Nie należy lekceważyć siły uczuć, które mogą wywołać ból. Stres może prowadzić do napięcia mięśni pleców, a depresja i niepokój mogą sprawić, że ból jeszcze gorszy.

 

Inne przyczyny bólu pleców

Bóle pleców mogą być również spowodowane przez warunki medyczne, takie jak:

Zapalenie stawów: Jest to choroba stawów, która powoduje sztywność, obrzęk i stan zapalny

Choroba zwyrodnieniowa stawów: Ten rodzaj zapalenia stawów występuje, gdy chrząstka i kości ulegają zniszczeniu. Najczęściej dotyka on ludzi w średnim wieku i później.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: Jest to rodzaj zapalenia stawów, który wpływa na stawy i więzadła wzdłuż kręgosłupa.

Skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa: Jest to zazwyczaj coś, co masz od urodzenia. Jeśli występuje ból, zwykle zaczyna się w połowie życia. Więcej na temat skoliozy przeczytasz TUTAJ – Skolioza nie musimy być bezradni,  oraz TUTAJ – Skoliozie można zapobiec.

Ciąża: Waga, którą przybierasz w czasie oczekiwania, może nadwyrężyć Twoje plecy.

Guzy: W rzadkich przypadkach możesz dostać je w plecach. Zwykle są one rozprzestrzeniane przez nowotwór, który rozpoczął się w innym miejscu ciała.

 

Mniej powszechne przyczyny bólu pleców to:

 • kamienie nerkowe i infekcje;
 • endometrioza (nagromadzenie tkanki macicznej poza macicą);
 • zapalenie szpiku kostnego lub zapalenie dysku, infekcje w kościach i dyskach kręgosłupa;
 • fibromialgia, stan, który powoduje rozległy ból mięśni.

W zależności od przyczyny bólu, leczenie może obejmować zmianę stylu życia, fizjoterapię,  terapię Yumeiho, leki lub ewentualnie operację. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli Twoje plecy nie czują się dobrze. Zidentyfikuje on przyczynę bólu i pomoże Ci poczuć się lepiej.