Ból dolnej części pleców: co to może być?

Czy cierpisz na ból dolnej części pleców? Nie jesteś sam. Każdy może doświadczyć bólu w dolnej części pleców w dowolnym momencie, nawet jeśli nie masz wcześniejszego urazu ani żadnego z czynników ryzyka. Nie zawsze jest on poważny i często może ulec poprawie samoistnie. Jednak w niektórych przypadkach ból jest sposobem Twojego ciała na poinformowanie Cię, że coś jest nie tak.

Dowiedz się więcej o bólu dolnej części pleców i jego przyczynach od doktora rehabilitacji, biomechaniki, nauczyciela terapii Yumeiho (7 Dan, Shihan) Macieja Dłuskiego, który specjalizuje się w bólu pleców oraz skrzywieniach miednicy.

 

Problemy związane z kręgosłupem

Ból pleców często wynika z tego, że coś jest nie tak w sposobie, w jaki stawy kręgosłupa, mięśnie, dyski i nerwy dopasowują się do siebie i poruszają. Twój lekarz może sprawdzić, czy masz jedno z tych schorzeń. Więcej na temat schorzeń przeczytasz w tym artykule – „Dlaczego bolą plecy?”.

 

Dlaczego ból dolnej części pleców jest tak powszechnym problemem?

Dolna część pleców ma zazwyczaj tylko pięć kręgów – mniej niż szyja i środkowa część pleców. A kręgi te wykonują wiele ciężkich zadań! Dolna część pleców to miejsce, w którym kręgosłup łączy się z miednicą, przenosząc ciężar górnej części ciała. Obszar ten doświadcza wielu ruchów i stresu, co może prowadzić do zużycia, rozdarcia i urazów.

 

Jakie są niektóre powszechne przyczyny bólu dolnej części pleców?

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa
Zapalenie stawów kręgosłupa – powolna degeneracja stawów kręgosłupa, jest najczęstszą przyczyną bólu w dolnej części pleców.  To normalne, że z wiekiem zaczynają się pojawiać problemy z dolną częścią pleców. Ponieważ chrząstka między stawami kręgosłupa ulega zniszczeniu, może dojść do zapalenia okolicznych tkanek. Zapalenie i zmniejszenie chrząstki zwiększa tarcie w stawach, co może powodować ból w dolnej części pleców.

Urazy pleców
Zły upadek lub wypadek samochodowy może spowodować uraz dolnej części pleców. Ale tak samo może być z noszeniem kosza z praniem po schodach. Niektóre urazy pleców mogą być nagłe i traumatyczne, a niektóre zdarzają się powoli z upływem czasu. Możesz myśleć, że sportowcy i osoby aktywne ulegają urazom najbardziej ze względu na ich aktywny styl życia. „Ale nie zawsze tak jest” – mówi doktor Dłuski. Równie prawdopodobne jest, że skręcisz sobie plecy, gdy schylisz się, by podnieść skarpetkę spod łóżka. To codzienne zadania, takie jak trzymanie dziecka, mogą prowadzić do urazów pleców, gdy są wykonywane nieprawidłowo.

Przepuklina krążka międzykręgowego
Przepuklina lub wybrzuszenie dysku to dysk, który „rozsypał się” ze swojej wyściółki. Zdarza się to najczęściej w dolnej części pleców. Uszkodzony dysk nie zawsze musi boleć. Ale nawet jeśli jest bezbolesny, jego zawartość może naciskać na pobliskie nerwy lub je podrażniać, powodując ból w dolnej części pleców i innych miejscach.

 

Jakie czynniki związane ze stylem życia przyczyniają się do bólu dolnej części pleców?

Istnieją trzy główne czynniki związane ze stylem życia, które mogą mieć wpływ na ryzyko wystąpienia bólu w dolnej części pleców:

Wiele badań wykazało związek między paleniem tytoniu a bólem dolnej części pleców. Palenie zwiększa stan zapalny wewnątrz organizmu i utrudnia organizmowi samoleczenie.

Otyłość jest również związana z kilkoma rodzajami przewlekłego bólu, w tym z bólem dolnej części pleców. U osób z wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI) zwiększa się obciążenie kręgosłupa, co przyczynia się do jeszcze większego zużycia.

Twój poziom aktywności fizycznej może również odgrywać rolę w zdrowiu dolnej części pleców. Podczas gdy siedzący tryb życia może zwiększyć ryzyko wystąpienia bólu w dolnej części pleców, podobnie jak nadmierna lub forsowna aktywność fizyczna. Jeśli nie jesteś pewien, jaki jest Twój idealny poziom aktywności fizycznej, skonsultuj się z lekarzem.

 

Czy ból dolnej części pleców może być związany z pogodą?

Jeśli masz wrażenie, że ból w dolnej części pleców nasila się w dni, kiedy jest zimno lub pogoda się zmienia, to nie masz złudzeń. Ból pleców rzeczywiście może być związany z ciśnieniem barometrycznym i temperaturą na zewnątrz. Zmiany ciśnienia mogą czasami powodować ból w stawach artretycznych, w tym w kręgosłupie. Mięśnie i stawy w ogóle reagują na środowisko, co może sprawić, że staną się sztywniejsze i bardziej narażone na kontuzję.

 

Czy ból w dole kręgosłupa może być bólem nerek?

Oczywiście, że tak. Nerki znajdują się po tylnej stronie ciała i ból nerek mona odczuwać jak ból pleców. Jedynym prawdziwym sposobem na odróżnienie tego jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi dokładne badanie.

 

Co to znaczy, że ból w dolnej części pleców promieniuje do nóg?

Ból dolnej części pleców może promieniować do innych części ciała: w górę lub w dół od miejsca jego powstania. Czasami ból dolnej części pleców może występować po jednej stronie pleców, co również jest normalne.

Jeśli ból przechodzi z dolnej części pleców na jedną lub obie nogi, może to być rwa kulszowa (ból nerwu), ale nie zawsze tak jest. Istnieje wiele części w dolnej części pleców, które mogą powodować ból promieniujący do nóg, takich jak stawy fasetowe, stawy krzyżowo-biodrowe, mięśnie lub zapalenie bursy.

 

Co mogę zrobić w domu aby zminimalizować ból?

Jeśli ból dolnej części pleców dopiero się zaczął, najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest założenie dziennika. Zapisuj swoje objawy, godziny, daty i jakie czynności wyzwalają ból lub sprawiają, że jest on gorszy lub lepszy. Jeśli ból nie ustępuje samoistnie, zabierz te informacje do lekarza rodzinnego. To znacznie ułatwi zdiagnozowanie przyczyny.

Gdy już wiesz, który ruch lub pozycja powodują ból w dolnej części pleców, staraj się ich unikać i obserwuj, czy następuje poprawa. Pomóc może również obłożenie lodem bolącego miejsca. Podobnie jak dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, które pomagają zmniejszyć stan zapalny. Pamiętaj jednak, że środki przeciwbólowe leczą tylko objaw – ból – a nie jego przyczynę.

 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza w przypadku bólu dolnej części pleców?

W wielu przypadkach ból dolnej części pleców ustępuje samoistnie. Jeśli jednak tak się nie dzieje, poniżej podajemy kilka wskazówek, kiedy można zacząć szukać profesjonalnej pomocy:

  • Jeśli ból pogarsza się z upływem czasu.
  • Jeśli ból trwa cztery tygodnie lub dłużej
  • Jeśli występują inne objawy, takie jak gorączka, znaczna utrata lub przyrost wagi, utrata funkcji lub osłabienie kończyn, problemy z pęcherzem itp.

 

Do kogo powinienem się zgłosić w sprawie bólu dolnej części pleców?

Twój lekarz pierwszego kontaktu zna Cię najlepiej i najlepiej odwiedzić go na początku.  Jeśli nie jest on w stanie zdiagnozować lub leczyć problemu, możesz zostać skierowany do specjalisty, takiego jak lekarz rehabilitacji (fizjoterapeuta). Specjaliści ci stosują kompleksowe podejście do bólu dolnego odcinka kręgosłupa i mogą diagnozować i leczyć różne schorzenia, których objawem jest ból dolnego odcinka kręgosłupa.

Później możesz zostać skierowany do fizykoterapeuty, chiropraktyka lub innego lekarza, w zależności od charakteru bólu pleców. Dobra wiadomość jest taka, że operacja jest rzadko potrzebna w przypadku bólu dolnej części pleców. „Tylko około jeden na dziesięciu pacjentów potrzebuje operacji dolnej części pleców”, mówi dr Dłuski.

Zobacz też : Zdrowe kości i kręgosłup na emeryturze