8 objawów skrzywionej miednicy (i jak je naprawić)

Ból pleców, bioder i kolan może wkradać się do Twojego codziennego życia i uprzykrzać nawet najprostsze czynności. Ale co jest sprawcą twoich dolegliwości?

Wierz lub nie, ale możesz mieć skrzywioną miednicę. I może to być spowodowane niczym więcej, jak tylko nawykami w Twoim codziennym życiu i nie musisz mieć przy tym żadnych oczywistych urazów.

 

Skrzywiona miednica wywołuje dramatyczną reakcję łańcuchową w twoim ciele – powodując ból i napięcie w zaskakujących miejscach. Łatwo jest przypisać ból w dolnej części pleców takim schorzeniom jak zapalenie stawów, ale istnieje o wiele bardziej powszechna przyczyna, którą łatwo przeoczyć. Jest to napięcie mięśni, które prowadzi do skrzywienia miednicy.

Kiedy pomyślisz o wszystkich ruchach, za które odpowiedzialne są Twoje biodra, przestaniesz się dziwić, że mogą one czuć się przepracowane.

Twoje mięśnie zginaczy bioder są zaangażowane nawet podczas siedzenia, ponieważ stabilizują twój rdzeń! Kiedy pozwalamy tym mięśniom pozostać napiętymi, obciążają one sąsiednie stawy, mięśnie, ścięgna i więzadła.

Z czasem, to napięcie mięśni może spowodować, że Twoja miednica zostanie wyciągnięta z osi. Pozostawia cię to ze skrzywioną miednicą i napiętym rdzeniem.

 

Anatomia twojego regionu miednicy

Zanim przejdziemy do zdefiniowania, czym jest skrzywiona miednica i jak zidentyfikować niektóre możliwe objawy skrzywionej miednicy, zobacz, jak wszystkie części twojego regionu miednicy współdziałają ze sobą.

Kości i stawy, które są głównymi graczami w twojej miednicy obejmują twoją kość udową, kość miednicy i kręgosłup (kręgi). Twoja kość udowa łączy się z kością miednicy, tworząc Twój staw biodrowy.

Miednica składa się z trzech oddzielnych kości, które łączą się ze sobą. Kość biodrowa, która łączy się z przodu, tworząc spojenie łonowe, a następnie jednej z tyłu, zwanej kością krzyżową, która łączy się z kością biodrową. To połączenie z tyłu to Twój staw krzyżowo-biodrowy. Prawdopodobnie słyszałeś, że kość krzyżowa jest określana jako „kość ogonowa”.

 

 

Teraz, aby ustawić anatomiczną scenę dla twojej miednicy, pomyślmy o twoich kościach jak o marionetkach.

Bez mięśni twoje kości nie byłyby w stanie się poruszać. Mięśnie chwytają kości w punktach ich połączenia i ciągną za nie jak za sznurki w przedstawieniu kukiełkowym. Zasadniczo, bez mięśni (i więzadeł lub ścięgien), twoje kości są nieożywione.

Istnieje 19 różnych mięśni, które przechodzą przez twój region biodrowy. Wszystkie mięśnie w rejonie miednicy odgrywają ważne role i łączą stawy pod różnymi kątami. Niektóre z twoich mięśni są bardzo długie, rozciągają się od miednicy do stawu kolanowego, podczas gdy inne mają tylko kilka centymetrów długości.

Dwa z podstawowych mięśni to mięśnie biodrowe i mięśnie lędźwiowe (psoas). Wszystkie mięśnie mają swoje własne specyficzne zadania, jeśli chodzi o ruch, ale wszystkie pracują w połączeniu z mięśniem biodrowo – lędźwiowym (iliopsoas).

Pracują z twoimi zginaczami bioder lub w opozycji do nich.

Mięśnie biodrowo – lędźwiowe pełnią dwie podstawowe role: pomagają zginać biodra i poruszać nimi do przodu oraz utrzymują kręgosłup w miejscu względem miednicy.

Zasadniczo to właśnie one utrzymują cię w pozycji pionowej, czy to w ruchu, czy w pozycji siedzącej/stojącej.

Mięsień biodrowy (iliacus) krzyżuje się nad stawem biodrowym i łączy się z miednicą, dlatego też wpływa na staw krzyżowo-biodrowy. Następnie, mięsień lędźwiowy (psoas) przecina staw biodrowy i miednicę aż do dolnego odcinka kręgosłupa.

 

Te dwa mięśnie są również powszechnie znane jako zginacze bioder lub mięśnie iliopsoas. A kiedy nie są odpowiednio zadbane, mogą być sprawcą Twojego bólu bioder, bólu pleców i całego szeregu innych problemów. Te mięśnie NIE są ciche w wyrażaniu swojego nieszczęścia!

 

Istnieją inne główne grupy mięśni, które pomagają w zgięciu biodra, w tym mięsień grzbietowy (pectineus), mięsień prosty uda (rectus femoris), mięsień napinacz powięzi szerokiej (tensor fasciae latae) i mięsień pośladkowy średni (gluteus medius) po zewnętrznej stronie biodra. Wszystkie te mięśnie pomagają mięśniowi biodrowo – lędźwiowemu wykonać zgięcie biodra. Istnieje również wiele mięśni, które ciągną w przeciwnym kierunku. Te przeciwstawne mięśnie są w swego rodzaju przeciąganiu, pracując nad utrzymaniem kości w odpowiednim ustawieniu.

Większość mięśni, które pomagają w zgięciu bioder i ruchu nóg do przodu znajduje się z przodu ciała, a mięśnie przeciwne znajdują się z tyłu ciała. Mięśnie pośladkowe są głównymi mięśniami, które pomagają wyciągnąć nogę do tyłu (tzw. przedłużenie biodra), ale te przeciwne mięśnie obejmują również mięśnie czworoboczne lędźwi, mięśnie przywodziciele i mięsień gruszkowaty (piriformis).

Twoje ciało jest w optymalnym ustawieniu, kiedy kręgosłup, miednica i biodra są ustawione względem siebie prawidłowo. Ale gdy twoje mięśnie biodrowe i lędźwiowe są zbyt napięte, zaczynają zbyt mocno ciągnąć w jednym kierunku lub po jednej stronie, powodując, że elementy regionu biodrowego przemieszczają się.

Na przykład, gdy twój mięsień biodrowy stale się napina, może to pociągnąć twoją miednicę do przodu – zwiększając napięcie mięśnia gruszkowego i stawu krzyżowo-biodrowego (SI). Może to powodować ból bioder, a nawet zmienić Twoją postawę, ponieważ mięsień biodrowy ciągnie za kości biodrowe i kręgosłup.

Gdy kości nie są ustawione w linii, może to spowodować ból kolan, ponieważ Twoja postawa jest coraz bardziej zniekształcona. Ten efekt zacznie schodzić w dół całej nogi i może objawiać się jako ból kolana lub nogi. Może to nawet zmienić Twój chód.

Widać wyraźnie, że bez zdrowych zginaczy bioder nie ma mocnej podstawy. Bardzo prawdopodobny jest też efekt domina problemów – w tym skrzywionej miednicy.

 

Co to jest skrzywiona miednica?

Dobrze jest wiedzieć, jak twoje mięśnie i kości współpracują ze sobą i że spięte mięśnie mogą spowodować skrzywienie miednicy, ale co to dokładnie oznacza?

Krótka definicja skrzywienia miednicy lub pochylenia miednicy to nieprawidłowe ułożenie kości miednicy.

Kiedy twoja miednica jest w neutralnej pozycji, kość biodrowa (duża, spłaszczona część kości miednicy) tworzy połączenie z dolną częścią kręgosłupa (kością ogonową lub kością krzyżową). Połączenie to znane jest jako staw krzyżowo-biodrowy (SI).

U podstawy kości miednicznej znajduje się również panewka, która jest miejscem połączenia kuli i panewki stawu biodrowego z kością udową.

Neutralna pozycja miednicy to taka, w której punkty biodrowe i kość łonowa są ustawione w jednej płaszczyźnie. Oznacza to, że są one pionowe, gdy stoisz i poziome, gdy leżysz, oraz że obie strony punktów biodrowych są również ustawione w tej samej płaszczyźnie.

Istnieje kilka przyczyn nieprawidłowego ustawienia miednicy, ale zazwyczaj są to albo strukturalne, albo funkcjonalne problemy w obrębie nóg, bioder lub kręgosłupa.

 

Najczęstsze przyczyny pochylenia miednicy obejmują:

 • Brak równowagi mięśniowej;
 • Nierówne długości nóg;
 • Skolioza kręgosłupa;
 • Napięte mięśnie biodrowo – lędźwiowe

Podstawowa przyczyna pochylenia miednicy jest również czynnikiem decydującym o dokładnym typie niewspółosiowości miednicy, którą masz. Istnieją trzy główne typy:

Przednie pochylenie miednicy:

Przednie pochylenie miednicy jest wtedy, gdy twoje kości biodrowe są popychane lub ciągnięte do przodu. Ma to miejsce, gdy dolna część twojej miednicy odchyla się do tyłu i do góry. Ten typ pochylenia miednicy jest najczęściej związany z napiętymi mięśniami zginacza biodra. Jest to również częsty problem podczas ciąży.

Boczne pochylenie miednicy:

Boczne pochylenie miednicy jest wtedy, gdy miednica jest źle ustawiona z boku na bok. Oznacza to, że jedna strona twojego biodra siedzi nieco wyżej niż druga, powodując przechylenie. Ten rodzaj pochylenia miednicy jest najczęściej spowodowany nierówną długością nóg lub skoliozą kręgosłupa.

Tylne pochylenie miednicy:

Tylne pochylenie miednicy jest przeciwieństwem przedniego pochylenia miednicy. Dochodzi do niego, gdy twoja kość miedniczna przechyla się względem ciała do przodu. Ten rodzaj niewłaściwego ustawienia popycha twoje kości biodrowe do tyłu i rozciąga mięśnie dolnej części pleców, spłaszczając naturalną krzywiznę dolnego odcinka kręgosłupa. Powszechną przyczyną tylnego pochylenia miednicy są napięte mięśnie ścięgien.

Ponieważ istnieją różne przyczyny dla każdego rodzaju pochylenia miednicy, winowajca twojego problemu może być czasem trudny do zidentyfikowania. Jednak najczęściej początkiem są napięte mięśnie zginacza biodra. Skrzywienie miednicy pogarsza się z czasem z powodu złej postawy, nadmiernego siedzenia lub ogólnego osłabienia mięśni i braku równowagi, wtedy twoje objawy mogą stać się bardziej zauważalne.

 

8 wskazówek lub objawów skręconej miednicy

Pierwszym krokiem w kierunku korekcji skręconej miednicy jest zidentyfikowanie, czy masz nieprawidłowe ustawienie miednicy. To może być trudne, ponieważ nie każdy, kto ma skrzywioną miednicę, może to wizualnie zobaczyć. W rzeczywistości, początkowo mogą one nie mieć żadnych oczywistych objawów!

Objawy nieprawidłowego ustawienia miednicy często zaczynają występować u pacjentów z poważnymi przechyłami miednicy, podczas gdy niewielkie przechyły mogą nie powodować żadnego bólu lub dyskomfortu związanego z tym problemem.

Jeśli twoja skrzywiona miednica powoduje objawy, często będą one występować w różnych miejscach twojego ciała, nie tylko w okolicy miednicy.

Na przykład, jeśli…

 • odczuwasz ból bioder, ból dolnej części pleców lub ból nóg;
 • chód jest nierówny lub masz problemy z normalnym chodzeniem;
 • doświadczasz podrażnienia i zapalenia stawu krzyżowo – biodrowego;
 • odczuwasz ból w pośladkach;
 • odczuwasz drętwienie, mrowienie lub osłabienie nóg;
 • wysokość Twoich kości biodrowych jest nierówna;
 • doświadczasz osłabienia mięśni dna miednicy;
 • masz ekstremalny łuk w dolnej części pleców lub jego brak,

…to możesz doświadczać objawów skręconej miednicy.

Rozpoznanie pochylenia miednicy może być trudne, gdy opiera się wyłącznie na objawach, ponieważ może ono odzwierciedlać kilka innych problemów, w tym ból kulszowy. Konsultacja ze specjalistą medycznym lub wykonanie domowego testu pochylenia miednicy może pomóc ci zawęzić możliwe przyczyny tych objawów.

Aby prawidłowo i oficjalnie zdiagnozować skręconą miednicę, twój lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badanie fizyczne i zmierzy kąt nachylenia twojej miednicy, aby określić rodzaj i nasilenie pochylenia. Badaniu fizycznemu będą zazwyczaj towarzyszyć różne pytania, które pomogą określić najlepszy sposób leczenia.

Pamiętaj, że nic nie zastąpi oficjalnej diagnozy. Zawsze ważne jest, aby pracować z licencjonowanym specjalistą przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu leczenia.

 

Opcje leczenia skrzywionej miednicy

Skręcona miednica może powodować kilka problemów, w tym ból, który przerywa twoje codzienne życie. Ale mam dla ciebie dobrą wiadomość: Można ją skorygować stosunkowo łatwo – i bez operacji w prawie wszystkich przypadkach.

Po ustaleniu przyczyny twojego pochylenia miednicy, ty i twój lekarz możecie zdecydować o najlepszym rodzaju leczenia dostosowanym do Twoich potrzeb.

Na przykład, jeśli masz skrzywioną miednicę, która jest spowodowana problemami mięśniowymi, takimi jak napięte zginacze bioder, wtedy leczenie będzie polegało na rozciąganiu zginaczy bioder, wzmacnianiu zginaczy bioder i rozszerzonym uciskaniu odpowiednich mięśni.

Należy pamiętać, że chociaż jest to leczenie przedniego pochylenia miednicy, to napięte zginacze bioder mogą również ciągnąć i napinać mięśnie z tyłu biodra, takie jak mięsień gruszkowy. Tak więc, rozciąganie, wzmacnianie i uwalnianie ciśnienia powinno wystąpić po obu stronach.

Podczas naprawy zrotowanej miednicy, korzystna jest współpraca z fizjoterapeutą. Możemy nauczyć Cię, jak wykonywać ćwiczenia i rozciągać się prawidłowo, aby nie tworzyć więcej problemów i uniknąć bólu.

Fizykoterapeuta może również wykonać dla Ciebie uciskanie mięśni. Jest to często najłatwiejszy i jedyny sposób na korekcję Twoich mięśni odpowiedzialnych za pochylenie miednicy. Jest tak dlatego, że znalezienie odpowiedniego kąta i zastosowanie odpowiedniej ilości nacisku potrzebnego do uwolnienia tych mięśni na własną rękę jest prawie niemożliwe.

Jeśli doświadczasz silnego bólu z powodu skręconej miednicy, niektórzy lekarze mogą zalecić leki lub zastrzyki w celu złagodzenia bólu podczas rozpoczynania leczenia. Chociaż operacja jest rzadka, gdy pochylenie miednicy jest spowodowane jakimś problemem strukturalnym, może być konieczna.

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące posiadania skrzywionej miednicy

Czy pochylona miednica jest bolesna?
Jednym z objawów pochylonej miednicy może być ból lub ciasnota w mięśniach i obszarach wokół twoich bioder. Stopień odczuwanego dyskomfortu często zależy od stopnia pochylenia i nieprawidłowości ustawienia.

Jeśli odczuwasz ból w biodrach, dolnej części pleców i kolanach, lepiej skonsultować się ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą.

Czy pochylona miednica może spowodować problemy z pęcherzem?
Tak, poważnie pochylona miednica może spowodować nietrzymanie moczu, jeśli nie jest leczona. Kiedy twoja miednica jest źle ustawiona, może to wpłynąć na siłę twoich mięśni dna miednicy, co może utrudnić ci kontrolowanie twojego pęcherza. Jest to normalny objaw, który może być leczony i może odejść w niepamięć dzięki stosowaniu efektywnego planu leczenia.

Czy powinienem zgłosić się do kręgarza w sprawie mojej skrzywionej miednicy?
Kręgarz może być pomocnym źródłem podczas leczenia skrzywienia miednicy, ale nie powinien być jedynym podczas leczenia. Połączenie pracy kręgarza, fizjoterapii i konsekwentnych ćwiczeń w domu pomoże w powrocie do pełnej sprawności.

Pamiętaj, aby utrzymać swoją miednicę i mięśnie bioder szczęśliwe, będziesz musiał dokonać pewnych zmian w swoich codziennych nawykach, postawie i rutynie rozciągania.