Ból pleców jest uważany za przewlekły, jeśli trwa trzy miesiące lub dłużej. Może on przychodzić i odchodzić, często przynosząc chwilową ulgę, po której następuje frustracja. Radzenie sobie z przewlekłym bólem pleców może być szczególnie trudne, jeśli nie znasz jego przyczyny.
Specjalista rehabilitacji bólu pleców, dr Maciej Dłuski, naświetli Wam najczęstsze przyczyny przewlekłego bólu pleców i możliwości leczenia bezoperacyjnego – i radzi, by nie tracić nadziei.
Dowiedz się więcej od doktora biomechaniki, nauczyciela terapii Yumeiho (7 Dan, Shihan) Macieja Dłuskiego, który specjalizuje się w bólu pleców oraz terapii manualnej z korekcją miednicy.
Powszechne przyczyny przewlekłego bólu pleców
Przewlekły ból pleców jest zazwyczaj związany z wiekiem, ale może być również wynikiem wcześniejszego urazu. Do najczęstszych przyczyn należą:
- Zapalenie stawów kręgosłupa – stopniowe ścieranie się chrząstki wewnątrz kręgosłupa.
- Zwężenie kanału kręgowego – zwężenie kanału kręgowego, które może prowadzić do bólu nerwów.
- Problemy z dyskami, takie jak przepuklina lub deformacja dysku.
- Zespół bólu mięśniowo-powięziowego – niewyjaśniony ból i tkliwość mięśni.
W niektórych przypadkach, trudno jest wskazać przyczynę przewlekłego bólu pleców. „Jeśli lekarz wyczerpał wszystkie opcje diagnostyczne, nadszedł czas, aby szukać drugiej opinii u specjalisty od bólu pleców”, zaleca Maciej Dłuski. Ważne jest, aby nie podejmować pospiesznych decyzji, ani nie poddawać się rozległym procedurom medycznym, dopóki nie zostanie znalezione źródło bólu. Mogą one nie tylko nie pomóc, ale wręcz pogorszyć ból – ostrzega Maciej Dłuski.
Jeśli źródło bólu nie jest znane lub nie można go wyeliminować, najlepszym rozwiązaniem może być współpraca z lekarzem w celu zmniejszenia dolegliwości i złagodzenia bólu za pomocą zabiegów niechirurgicznych.
Nieoperacyjne metody leczenia przewlekłego bólu pleców
Fizjoterapia
Ćwiczenia są podstawą leczenia przewlekłego bólu pleców. Jest to jeden z pierwszych zabiegów, które powinieneś wypróbować pod okiem lekarza i fizjoterapeuty zajmującego się kręgosłupem. Jednak ten sam zestaw ćwiczeń nie działa na wszystkich, mówi Maciej Dłuski. Ćwiczenia muszą być dostosowane do konkretnych objawów i stanu. Utrzymanie rutyny ćwiczeń w domu jest również dużą częścią sukcesu.
Fizjoterapia dla przewlekłego bólu pleców może obejmować:
- Korektę postawy ciała;
- badanie granic tolerancji na ból;
- ćwiczenia rozciągające i elastyczne;
- ćwiczenia aerobowe;
- wzmocnienie gorsetu mięśniowego;
Przewlekły ból pleców jest obciążający zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Aby poradzić sobie z frustracją, drażliwością, depresją i innymi psychologicznymi aspektami radzenia sobie z przewlekłym bólem, możesz zostać skierowany do psychologa rehabilitacyjnego. Specjalista ten może zalecić medytację, jogę, tai chi oraz inne strategie poznawcze i relaksacyjne, aby nie skupiać się na bólu.
Dieta
Niektóre diety są wysoce zapalne, zwłaszcza te o wysokiej zawartości tłuszczów trans, cukrów rafinowanych i żywności przetworzonej. Skonsultuj się z dietetykiem, aby sprawdzić, czy Twoja dieta może przyczyniać się do przewlekłego bólu pleców i jak możesz ją zmienić. Utrzymanie zdrowej wagi może również pomóc zmniejszyć ból pleców poprzez zmniejszenie nacisku na kręgosłup.
Modyfikacje stylu życia
Kiedy masz przewlekły ból, ważne jest, aby zaakceptować swoje ograniczenia i dostosować się. „Słuchaj swojego ciała” – sugeruje Maciej Dłuski z ART CNT. Zrób sobie przerwę podczas koszenia trawnika lub wykonaj kilka przejść podczas noszenia zakupów. Zwróć uwagę na czynności, które wzmagają twój ból i unikaj ich, jeśli to możliwe. W ten sposób nie tylko poprawisz samopoczucie swoich pleców, ale także zapobiegniesz rozwojowi choroby podstawowej. Kolejną ważną zmianą stylu życia jest rzucenie palenia. Naukowo wiadomo, że nikotyna potęguje ból i opóźnia gojenie.
Zabiegi oparte na iniekcjach
Blokady nerwów, zewnątrzoponowe zastrzyki steroidowe, ablacje nerwów i inne rodzaje zabiegów opartych na wstrzykiwaniu są dostępne dla przewlekłego bólu pleców. Są one stosowane, gdy źródło bólu jest znane i czasami mogą pomóc wykluczyć pewne przyczyny, jeśli leczenie nie działa. Zastrzyki mogą zatrzymać lub zmniejszyć ból na pewien czas, ale nie są przeznaczone jako długoterminowe rozwiązania i nie powinny być stosowane w izolacji.
Leczenie alternatywne
Akupunktura, masaż, terapia biofeedback, terapia laserowa, elektryczna stymulacja nerwów i inne niechirurgiczne metody leczenia kręgosłupa mogą również wpłynąć na poprawę sytuacji w przypadku przewlekłego bólu pleców. Porozmawiaj ze swoim specjalistą od kręgosłupa o alternatywnych metodach leczenia, które mogłyby być dla Ciebie korzystne.
Leczenie farmakologiczne
Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające mięśnie i inne mogą być stosowane do kontroli przewlekłego bólu pleców. Jednak większość powoduje niepożądane skutki uboczne i nie zaleca się ich długotrwałego stosowania.
.
Leki opioidowe generalnie nie powinny być stosowane jako pierwsza, jedyna lub długoterminowa linia leczenia przewlekłego bólu pleców. Wiele z nich uzależnia i nie zajmuje się podstawową przyczyną Twojego bólu. Opioidy powinny być przepisywane tylko po dokładnym zbadaniu przez specjalistę i jeśli inne leki nie przyniosły ulgi. Jeśli uważasz, że polegasz na opioidach, aby przetrwać dzień, być może nadszedł czas, aby poszukać drugiej opinii.
Kiedy operacja jest dobrym pomysłem w przypadku bólu pleców?
Poniższe symptomy mogą być wskazaniem do operacji, jeśli okaże się, że są one związane ze stanem kręgosłupa:
- Nowe lub postępujące problemy z jelitami/pęcherzem;
- słabość w kończynach;
- problemy z chodzeniem i równowagą;
- powody zwiększonych (szybkich) odruchów.
Operacja może być również opcją dla przewlekłego bólu pleców, jeśli istnieje znana przyczyna potwierdzona przez badania obrazowe i jeśli inne metody leczenia nie pomogły. „Uzyskaj opinie od co najmniej dwóch chirurgów”, sugeruje dr Dłuski, „ponieważ ból może nadal wracać po operacji”.
Zobacz inne artykuły: