Jak uniknąć bólu bioder podczas jazdy samochodem?

Jeśli kiedykolwiek wybrałeś się w długą podróż samochodem, prawdopodobnie znasz to uczucie i potrzebę, aby rozciągnąć nogi. Czujesz się niespokojny, spięty, twoje ciało jest trochę sztywne – a może nawet odczuwasz skurcz mięśni lub ból od długiego siedzenia w jednej pozycji. Przydałoby się trochę świeżego powietrza i spacer po parkingu.

 

Wjazd na parking to nie tylko przyjemna przerwa dla Ciebie. Twoje mięśnie również tego potrzebują.

Szczególnie dwa mięśnie, które ciągle utrzymują cię w pozycji siedzącej podczas długiej jazdy oraz dwa mięśnie, które pozwalają ci naciskać pedał gazu lub hamować. Razem nazywane są mięśniami biodrowo-piszczelowymi i tworzą sieć mięśni biodrowych – lub „zginaczy biodra” – które łączą kości udowe z miednicą.

Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie nie myślisz o swoich mięśniach w ciągu dnia. Przynajmniej, dopóki nie zaczniesz odczuwać napięcia lub  bólu.

 

Więc co to ma wspólnego z Twoją podróżą?

 

Cóż, długotrwałe siedzenie – jak to robisz w samochodzie – jest jednym z powszechnych winowajców i przyczyn bólu bioder, pleców i kości ogonowej.

Jest to istotne nie tylko w momencie, kiedy wiesz, że masz przed sobą długą podróż. Większość z nas spędza w samochodzie o wiele więcej czasu niż zdajemy sobie sprawę. W wyniku czego mamy spięte biodra.

 

Związek między prowadzeniem samochodu a bólem bioder

 

Czy wiesz, że bisko 87% polskich gospodarstw domowych posiada co najmniej jeden samochód?

Tak podaje CBOS Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej. Choć wprowadzenie ridesharingu i ekologicznego parcia na chodzenie lub jazdę na rowerze zmniejszyło tę liczbę w ostatnich latach, to nadal można powiedzieć, że większość z nas regularnie siada za kółkiem.

W rzeczywistości, dla znacznej większości z nas, długie dojazdy i ruch w godzinach szczytu są po prostu normalną częścią pracowitego poranka. Według innego raportu, spędzamy średnio godzinę dziennie w drodze.

W zależności od miejsca zamieszkania, liczba ta może wydawać się niska.

Ale jeśli dodasz to do siebie, łącznie wyjdzie ponad 10 pełnych dni w roku, w których siedzimy w naszych samochodach.

I choć siedzenie w samochodzie może wydawać się pasywną czynnością, w rzeczywistości przepracowujemy swoje mięśnie. To bardzo może wpłynąć na Twoje stopy, biodra, dolną część pleców i szyję.

 

Twoje zginacze bioder są w centrum tego problemu

 

Gdy siedzisz, twoje mięśnie kurczą się, aby ustabilizować twoją miednicę i kręgosłup. Ból bioder, którego możesz doświadczyć podczas siedzenia, może być efektem „zastygania” mięśni i może tworzyć bolesne „węzły”. Jednak w przeciwieństwie do siedzenia na zwykłym krześle, podczas jazdy samochodem jeszcze bardziej angażujesz mięśnie w nienaturalnej dla mnich pozycji, szczególnie odbija się to na nodze prowadzącej, a jeszcze bardziej w momencie gdy używasz manualnej skrzyni biegów.

Kiedy siedzimy za kierownicą, używamy naszych zginaczy bioder, aby utrzymać pozycję pionową. Angażujemy również nasze mięśnie biodrowo-lędźwiowe, aby zmieniać nacisk na pedałach. W rzeczywistości, stopa obsługująca pedały ma stale skurczone zginacze bioder, ponieważ musi być gotowa do poruszania się w każdej chwili. Dodaj do tego stresujące warunki jazdy, które są częstą przyczyną napięć w rejonie miednicy i masz potrójne napięcie.

Napięcia pozostawione bez kontroli, mogą stać się katastrofą dla twoich bioder.

 

Jak zmniejszyć ból bioder podczas jazdy samochodem w czasie codziennych dojazdów do pracy?

 

W przeciwieństwie do siedzenia na krześle w pracy, kiedy możesz robić regularne przerwy, aby delikatnie rozciągnąć zginacze bioder, codzienna jazda samochodem oraz długie trasy zawodowych kierowców sprawiają, że znacznie trudniej jest zorganizować ulgę mięśniom.

Co więc możesz zrobić, aby zapobiec bólowi bioder podczas jazdy samochodem?

Na początek spróbuj znaleźć zdrową pozycję siedzącą. Koniec z garbieniem się przy opuszczonych szybach i jedną ręką na kierownicy – Twoje biodra będą Ci za to wdzięczne!

Spędź trochę czasu siedząc na miejscu kierowcy w swoim samochodzie, przesuwając fotel. Większość samochodów posiada automatyczne sterowanie, które pozwala na przesuwanie fotela w górę lub w dół, od przodu do tyłu, zmianę kąta oparcia, a nawet kontrolę nachylenia fotela.

Idealnie byłoby znaleźć pozycję, w której kolana są ustawione pod kątem nieco ponad 90 stopni, stopy mogą wygodnie spoczywać na podłodze, gdy można swobodnie dosięgnąć pedałów bez całkowitego wyprostowania nogi, a kierownica znajduje się przed klatką piersiową. Lekkie pochylenie się do przodu i uniesienie bioder powyżej kolan pomoże również odciążyć zginacze bioder.

Po tym jak poczujesz się komfortowo w fotelu kierowcy, możesz przygotować swoje mięśnie do porannego dojazdu do pracy, czy przed wyruszeniem w trasę wykonując delikatne rozciąganie.

Zmiana nie musi być duża.

Wykonywanie kółek biodrowych lub szybkie rozciąganie przez 20 sekund przed wskoczeniem do samochodu może pomóc Twoim mięśniom nieco się rozluźnić.

Również po zakończeniu każdej jazdy, jest dobrym pomysłem, aby zrobić sobie krótki spacer lub rozciągnąć mięśnie ponownie. Czasem warto  zaparkować kawałek dalej, aby zafundować sobie odrobinę spaceru do sklepu lub biura.

Każda z tych aktywności zachęci napięte zginacze bioder do rozluźnienia po jeździe.

 

Utrzymanie bioder wolnych od bólu, gdy jesteś pasażerem

Rzeczywistość jest taka, że prawdopodobnie większość ludzi nie jest w stanie zrezygnować z samochodu – lub zatrzymywać się co 30 minut na rozciąganie zginaczy bioder.

Tak więc, jeśli jesteś pasażerem i masz wolną rękę, możesz zrobić więcej, aby zadbać o te mięśnie, które są spięte od jazdy.

Stosuj ucisk i masaż wszystkich Twoich mięśni w przedniej i tylnej części okolicy bioder podczas siedzenia. Masuj i uciskaj również część udową.

 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją podróż w kierunku zrozumienia bólu bioder, pamiętaj, że nie ma jednej przyczyny. Podczas gdy sama jazda samochodem może przeciążyć mięśnie biodrowo – lędźwiowe, prawdopodobnie istnieją inne czynności, które wykonujesz każdego dnia, które potęgują problem. Siedzenie, nadmierne rozciąganie, trening, jazda samochodem – to wszystko są bardzo normalne czynności, które z czasem mogą przyczynić się do przewlekłego napięcia i bólu.

Tak więc, następnym razem, gdy przygotujesz się do wskoczenia do samochodu, pamiętaj o swoich zginaczach bioder!

Poświęć kilka sekund, aby się rozciągnąć, zanim wsiądziesz na fotel kierowcy i sprawdź swoją pozycję w fotelu, gdy już to zrobisz. Może to pomóc Ci zapobiec poważniejszym bólom bioder, kości ogonowej i pleców podczas jazdy.

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu biodra podczas jazdy samochodem

 

Czy prowadzenie samochodu może powodować ból biodra?
Prowadzenie samochodu, wraz z nadmiernym siedzeniem w innym miejscu, może być czynnikiem przyczyniającym się do bólu biodra. Przebywanie w pozycji siedzącej przez wiele godzin dziennie może prowadzić do napinania zginaczy bioder i innych mięśni wokół bioder, co powoduje ucisk, zmniejsza zakres ruchu i wywołuje ból w/ wokół bioder.

Czy prowadzenie samochodu jest szkodliwe dla zginaczy bioder?
Podczas jazdy samochodem zginacze bioder znajdują się w pozycji skróconej (podobnie jak podczas siedzenia przy biurku lub na kanapie), gdzie mogą się napinać i stawać się słabsze. Może to później prowadzić do odczuwania bólu bioder, jeśli zginacze biodrowe nigdy nie będą w stanie naprawdę się rozluźnić i w pełni wydłużyć. Możesz rozważyć dodanie kilku ćwiczeń w celu rozciągnięcia i uwolnienia napięcia w zginaczach bioder, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia bólu bioder podczas jazdy.

Jak mogę powstrzymać ból bioder podczas jazdy samochodem?
Podczas siedzenia i prowadzenia samochodu przez dłuższy czas, mięśnie otaczające biodra nie są używane i mogą mieć tendencję do napinania się i powodowania bólu. Jeśli odczuwasz ból bioder podczas prowadzenia samochodu, dobrym pomysłem może być zatrzymanie się i zrobienie przerwy co jakiś czas, aby się rozciągnąć i poruszać. Pomocne może okazać się również rozluźnienie napiętych mięśni zginaczy bioder i pośladków, a także wykonywanie wspomagających ćwiczeń siłowych i ruchowych.

 

Te artykuły mogą Cię zainteresować:

 

8 objawów skrzywionej miednicy (i jak je naprawić)

7 sposobów na leczenie przewlekłego bólu pleców bez operacji