Skolioza – nie musimy być bezradni

Zakładamy rodzinę, rodzą się dzieci. Pociechy zaczynają dorastać, raczkują, próbują chodzić. Przychodzi wiek, kiedy idą do szkoły.

Pierwszy bilans sześciolatka i okazuje się, że postawa nie taka, jaka być powinna. Najczęstszą wadą jest skolioza, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa.

Dziecko jest kierowane na gimnastykę korekcyjną. Jeżeli diagnoza była słuszna, ćwiczy w grupie, czasami w domu, a skolioza jak postępowała, tak postępuje. Specjalistyczne badanie ze zdjęciem rentgenowskim i zalecenie: gorset lub podkładki do buta.

Mija kilka miesięcy. Progresja skrzywienia jest tak duża, że tylko zabieg operacyjny wykonany przez doświadczonych chirurgów ortopedów daje szansę poprawy. 

 

CO MOŻEMY ZROBIĆ, MY RODZICE? 

Prawie nic. Problem polega na tym, że przyczyna powstawania skrzywienia bocznego kręgosłupa jest oficjalnie nieznana. Tak więc postępowanie ze  skrzywionymi” dziećmi jest od wielu lat takie samo. Przyczyna jednak istnieje. Jest nią asymetryczne ułożenie miednicy już w momencie narodzin. Miednica jest układem centralnym i stanowi pewnego rodzaju fundament wlej konstrukcji kostnej człowieka. Zatem jej anomalia odbiją się zakłóceniami funkcji całego układu kostnego. Skąd się bierze asymetryczne ułożenie miednicy u dzieci? Przyczyną jest asymetria miednicy matki, która tę asymetrię przekazuje w trakcie życia płodowego lub samego porodu w sposób mechaniczny.

Mechanizm tego procesu nie jest jasny do dziś, ale wiemy z całą pewnością, że 

 

MATKI Z ASYMETRYCZNĄ MIEDNICĄ RODZĄ DZIECI Z TAKĄ SAMĄ WADĄ 

I odwrotnie: te, które mają miednicę symetryczną, rodzą dzieci z prawidłowym jej ułożeniem.

Miednica dziecka, np. w trakcie porodu, w stawach krzyżowo biodrowych ulega przemieszczeniu o kilka milimetrów, co we wczesnych latach życia nie powoduje żadnych zakłóceń. Ale gdy dziecko rośnie, przemieszczenie się powiększa, a kręgosłup reaguje na taką anomalię wygięciem. Układ kostny człowieka należy z całą powagą traktować jako układ podlegający wszystkim prawom statyki.

Zakłócenie położenia środka ciężkości, który znajduje się w obrębie miednicy, powoduje natychmiastową reakcję błędnika w naszej głowie, co doprowadza do logicznego (obronnego) wygięcia bocznego kręgosłupa. Skolioza jest zatem reakcją obronną kręgosłupa na zakłócenie położenia środka ciężkości ciała ludzkiego. 

 

NAJWAŻNIEJSZE JEST DOŚWIADCZENIE

W swojej 14-letniej praktyce metody Yumeiho skontrolowałem tysiące dzieci. Przez wiele lat robiłem to bezpłatnie. W związku z tym nie brakowało mi pacjentów. Oglądałem skoliozę w różnych stadiach. Wiem, kiedy i jak się tworzy. Wiem, że im wcześniej się jej przeciwstawię, tym większa będzie szansa jej zlikwidowania. 

System, który opracowałem, ma na celu przede wszystkim zapobieganie. Polega on na kontroli symetrii układu kostnego dziecka, szczególnie miednicy, korekcji jej położenia i korekcji ułożenia kręgosłupa. Po takich działaniach konieczne są okresowe sprawdzania skorygowanych kości. Dotrzymując terminów sprawdzeń, mogą się Państwo nie obawiać zagrożenia wadą postawy u swojego dziecka. 

O krzywej miednicy dużo się ostatnio mówi. Gabinety terapii manualnych informują o stosowaniu korekcji położenia miednicy na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Trzeba jednak pamiętać, że ocena położenia miednicy jest niesłychanie trudna, musi ją przeprowadzać bardzo doświadczony specjalista. Jest on wręcz nieodzowny do korygowania położenia miednicy. 

Moim zdaniem niesłychanie odważne są oceny przemieszczeń trójwymiarowej miednicy na podstawie płaskiej fotografii, zwłaszcza że najczęściej zdjęcia rentgenowskie wykonywane są w pozycji stojącej.

 

GDY SKRZYWIENIE KRĘGOSŁUPA JEST JUŻ DUŻE

Gdy skrzywienie jest już duże, na prewencję jest za późno. Taką wadę należy leczyć. W naszych ośrodkach stosujemy tylko metodę japońską Yumeiho. która jest najefektywniejsza  spośród znanych nam metod.

 Polega na serii zabiegów z zastosowaniem oryginalnej techniki masażu oraz elementu miękkiej chiropraktyki japońskiej. Zabieg jest przyjemny, nie boli i nie trzeba się do niego rozbierać do naga. Wykonywany przez osobę uprawnioną jest całkowicie bezpieczny. Podobny jest trochę do gimnastyki biernej, kiedy pacjenta gimnastykuje terapeuta. Efekty leczenia zależą od stopnia skrzywienia i wieku pacjenta oraz indywidualnych cech organizmu.

Intencją tego artykułu jest zaproszenie rodziców do skorzystania z naszego systemu prewencyjnych kontroli i poddania jej wszystkich dzieci, nie tylko tych, u których już wcześniej podejrzewano lub stwierdzono wadę postawy. Pamiętajmy, że prewencja jest lepsza od leczenia. Najlepiej sprawdzić postawę u dzieci w wieku 3, 5-7 lat. Wtedy też można najskuteczniej zapobiec rozwojowi skoliozy. 

Autor: Maciej Dłuski

 

Artykuł ukazał się na łamach miesięcznika CZWARTY WYMIAR